آیین انار در کردستان
هرسال به هنگام رسیدن این میوه پربرکت در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران جشن انار برگزار می‌شود و مردم محلی به رقص و شادی و پایکوبی برای برکت‌هایی که خدا به آن‌ها ارزانی داشته می‌پردازند. جشنواره انار در واقع یکی از اصیل‌ترین جشن‌های کشور است که به پاسداشت رسیدن فصل برداشت این میوه خوش‌رنگ و خوشمزه برگزار می‌شود.

به گزارش اکوکردستان  هر سال بهنگام رسیدن این میوه پربرکت در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران جشن انار برگزار می‌شود و مردم محلی به رقص و شادی و پایکوبی برای برکت‌هایی که خدا به آن‌ها ارزانی داشته می‌پردازند. جشنواره انار در واقع یکی از اصیل‌ترین جشن‌های کشور است که به پاسداشت رسیدن فصل برداشت این میوه خوش‌رنگ و خوشمزه برگزار می‌شود.

بزرگ‌ترین و شاید کهن‌ترین جشن انار ایرانی در بزرگ‌ترین سرزمین انارستان ایران برگزار می‌شود. جشنواره انار اورامانات به مرکزیت کردستان همه ‌ساله در ابتدای فصل پاییز ما بین روزهای ۲۵ لغایت ۲۷ مهرماه برگزار می‌شود. چهار روستای انار نشین کردستان با نام‌های سلین، بلبر، ژیوار و ناو از منطقه اورامانات مرکز اصلی این جشن برداشت انار هستند. هر چهار روستای انارستان از روستاهای تاریخی با قدمت چندین هزارساله می‌باشند که حالا زنده و پاینده همه ‌ساله جشن اناری اصیل و کاملاً ایرانی برگزار می‌کنند.

این در حالی است که این جشن زیبا بهانه‌ای است تا روستاهای تاریخی منطقه کردستان را ارج نهاده و با یک بهانه خوش‌مزه گردشگری از حضور در این فرهنگ اصیل کردنشین ایرانی‌ها لذت برده باشیم.

منطقه اورامان که در زبان زیبای کُردی "هه‌ۆرامان" خوانده می شود، ناحیه ای کوهستانی و سرسبز در غرب ایران است. این منطقه در استان کردستان قرار دارد و مردم آن از اهالی قوم غیور کرد هستند. طبیعت بخشنده و اقلیم معتدل کوهستانی، به این سرزمین نعمت های طبیعی بسیاری عطا کرده و زمینه را برای دامداری و کشاورزی فراهم آورده است.

در اینجا علاوه بر گیاهان بسیاری که به دلیل بارش زیاد، به صورت وحشی و خودرو در دشت ها و کوه ها رشد می کنند، امکان کشت برخی از محصولات کشاورزی نیز فراهم است. یکی از محصولاتی که در اورامان به خوبی به عمل می آید میوه زیبا و خوش طعم انار است که در گویش محلی "هه‌نار" خوانده می شود. 

اورامانات از زیباترین مناطق جغرافیایی در ایران است. جشن انار در این سرزمین زیبا برگزار می‌شود و قطعا هیجان لذت‌ بخش طبیعت‌گردی و بوم‌گردی در یک منطقه تاریخی را به دنبال دارد. مردم منطقه کردستان همیشه با لذتی شیرین و حسی شادمانه جشن انار کردستان را برگزار می‌کنند. این جشنواره با حجم زیادی از انار همراه است. از طرفی محصولات دیگر مانند رب انار، آب انار، داروها و رنگرزی بر پایه انار نیز در این جشن حضوری پررنگ دارند.

گزارش از: زهرا علی بیگی