رشد 33 درصدی حجم مبادلات تجاری در گمرکات کردستان
ناظر گمرکات کردستان گفت: تجارت خارجی از مسیر گمرکات استان در سال جاری به بیش از ۹۸۰ میلیون دلار رسید که این میزان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته رشد ۳۳ درصدی داشته است.

به گزارش اکوکردستان فرامرز امیدی در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: حجم مبادلات تجاری از طریق گمرکات استان از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ۹۲۹ هزارو ۸۴۲ تن انواع کالا به ارزش ۹۸۰ میلیون و ۸۵۰ هزار دلار بود که از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۳۳ درصدی داشته است.

وی از صادرات ۳۲۵ هزار و ۲۰۸ تنی انواع کالا به ارزش حدود ۱۳۵ میلیون دلار از گمرکات استان به خارج از کشور خبر داد و گفت: از این میزان، ۲۶۵ هزار تن به ارزش ۹۱ میلیون دلار نزد گمرکات استان اظهار و صادر شد.

ناظر گمرکات کردستان با بیان اینکه در این مدت میزان صادرات انجام شده در گمرکات استان نسبت به مدت مشابه از نظر وزنی ۲ درصد افزایش داشته است، افزود: تعداد اظهارنامه های صادراتی استان چهار هزار و ۶۸۷ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته ۹ درصد رشد داشته است.

امیدی ادامه داد: عمده کالاهای صادر شده از گمرکات استان انواع محصولات کشاورزی و باغی، مصنوعات فلزی و پلاستیکی، فرآورده های لبنی، مصالح ساختمانی، انواع شیشه ( جام ) و تراکتور بوده که به کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، امارات متحده عربی، روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان،گرجستان و کویت ارسال شده است.

بیش از ۴۲ هزار تن کالا از گمرکات استان وارد کشور شد

وی به کالاهای ترخیص شده از گمرکات تحت نظارت استان اشاره کرد و افزود: میزان واردات قطعی و ورود موقت از این گمرکات در ۲ ماهه نخست سال جاری ۴۲ هزار و ۵۳۷ تن انواع کالا به ارزش افزون‌ بر ۱۱۳ میلیون دلار بوده که سهم واردات قطعی ۲ هزار و ۲۰۸ تن به ارزش بیش از ۲۷ میلیون دلار است.

ناظر گمرکات کردستان با اشاره به اینکه مجموع واردات و ورود موقت به لحاظ وزن ۱۹۴ درصد و از نظر ارزش دلاری ۴۶ درصد افزایش داشته است، گفت: عمده کالاهای وارداتی شامل شمش طلا، آلومینیوم، کالاهای واسطه ای، ماشین آلات و قطعات خط تولید، مواد اولیه و اقلام مصرفی مورد نیاز مرزنشینان بوده است که بیشتر از کشورهای عراق، اسپانیا، آلمان، امارات، ترکیه و چین به کشور وارد و در کوتاه ترین زمان ممکن ترخیص شده‌ است.

مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید. گمرکات استان کردستان با شعبه های فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند.

گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.

انتهای پیام/